Zapalenie korzonków nerwowych

Aby pokonać chorobę, trzeba poznać jej przyczynę i usunąć ją.

Główną przyczyną chorób kręgosłupa jest działanie czynnika niszczycielskiego, powodującego stopniową lub szybką kumulację uszkodzonych komórek tkanki kostnej i krążków międzykręgowych (dysków). Uszkodzone komórki kręgosłupa stopniowo wypychane są na powierzchnię, skąd usuwane są przez system limfatyczny tkanej miękkich. W utylizacji biorą udział komórki odpornościowe i energia mikrowibracji. Jeśli prędkość ich usuwania jest niewystarczająca, dochodzi do tworzenia się złogów na powierzchni kręgów. Proces ten nazywany jest osteochondrozą lub „odkładaniem się soli”. Organizm reaguje na tempo kumulacji uszkodzonych komórek. Dlatego jeśli odkładają się one stopniowo, rozwój choroby może przebiegać bezobjawowo. W przypadku maksymalnej koncentracji organizm zaczyna reagować na skupiska martwych komórek obrzękiem i zapaleniem w przylegających tkankach miękkich. Proces ten nazywa się zapaleniem korzonków nerwowych i ma bolesny przebieg. Pierwszego dnia po pojawieniu się stanu zapalnego ludzie odczekują, obserwując co będzie, nic więcej nie robiąc. To błąd. Nawet jeśli ból był krótkotrwały lub doszło jedynie do ograniczenia ruchów, oznacza to, że coś się stało. Jeśli wziąć pod uwagę, że obrzęk rozwija się nie od razu, a stopień zaawansowania problemu pojawia się dopiero następnego dnia, nasze działania w pierwszej dobie mają charakter zabezpieczenia. Należy mieć na uwadze, że przyczyną bólu może być również przepuklina dyskowa, powstała wiele lat temu, która odezwała się właśnie teraz wraz ze wzrastającą degradacją kręgosłupa i przeciążeniami podczas kilku ostaBól plecówtnich dni. Nasze zalecenia co do działania w przypadku pojawienia się po raz pierwszy bólu opisane zostały w podrozdziale “Ból pleców”.

Osteochondroza lub, jak przyjęło się to teraz określać, generatywno-dystroficzne zmiany w kręgosłupie, to proces związany z wiekiem, uzależniony od trybu życia i charakteru wykonywanej pracy. Dlatego pomoc organizmowi powinna polegać nie tyle na zlikwidowaniu bólu w danej chwili, co na profilaktyce. W tym celu należy poznać przyczynę choroby.

Dlaczego dochodzi do zaostrzeń. Zaostrzenie to reakcja organizmu na nagły wzrost ilości pozostałości po obumarłych komórkach w węzłach chłonnych. Wzrost ten może być spowodowany przez dwie przyczyny – nagłe zwiększenie się ilości obumarłych komórek na skutek przeciążenia lub nagłym wzrostem przenikania wcześniej obumarłych komórek z przylegających do kręgosłupa tkanek z powodu wzrostu aktywności mięśniowej lub intensywności masażu. Wzrost aktywności mięśniowej może być spowodowany wyziębieniem, nagłym wzrostem aktywności fizycznej, do której często dochodzi wraz z rozpoczęciem sezonu działkowego.

Aby uniknąć zaostrzeń nie należy dopuszczać do akumulacji obumarłych komórek. Możliwe jest to dzięki obniżeniu prędkości obumierania komórek i wzrost wydalania tych „odpadków” z tkanek do systemu limfatycznego za pomocą różnego rodzaju zabiegów fizjoterapeutycznych: codzienny prysznic i masaż wibroakustyczny za pomocą urządzeń serii Vitafon, który z łatwością można dawkować i przeprowadzać codziennie w warunkach domowych.

Aby zmniejszyć możliwość uszkodzenia komórek należy stosować zabiegi, dotyczące ochrony kręgosłupa przed czynnikami zewnętrznymi i nie dopuszczać do jego przeciążenia. Obserwować płynność kroków, uważać na potknięcia, zwłaszcza przy obciążeniach, nie jeździć rowerem po drogach w złym stanie technicznym itd.

Najważniejsze jednak naszym zdaniem jest zwrócenie większej uwagi na codzienne masaże wibroakustyczne. Zapewniają one tkankom organizmu dostawę odpowiedniej ilości mikrowibracji. Ciężkie odpadki usuwane są poprzez naczynia limfatyczne wyłącznie dzięki energii mikrowibracji. Czas poświęcony na tego rodzaju zabiegi zwróci się dzięki podwyższonej sprawności, lepszemu samopoczuciu i znacznym obniżeniem zachorowalności.

Lista placówek medycznych, w których można poddać się kuracji wibroakustycznej (z użyciem Vitafonu)


Czytaj więcej