Zapalenie korzonków nerwowych

Aby pokonać chorobę, trzeba poznać jej przyczynę i usunąć ją.

Główną przyczyną chorób kręgosłupa jest działanie czynnika niszczycielskiego, powodującego stopniową lub szybką kumulację uszkodzonych komórek tkanki kostnej i krążków międzykręgowych (dysków). Uszkodzone komórki kręgosłupa stopniowo wypychane są na powierzchnię, skąd usuwane są przez system limfatyczny tkanej miękkich. W utylizacji biorą udział komórki odpornościowe i energia mikrowibracji. Jeśli prędkość ich usuwania jest niewystarczająca, dochodzi do tworzenia się złogów na powierzchni kręgów. Proces ten nazywany jest osteochondrozą lub „odkładaniem się soli”. Organizm reaguje na tempo kumulacji uszkodzonych komórek. Dlatego jeśli odkładają się one stopniowo, rozwój choroby może przebiegać bezobjawowo. W przypadku maksymalnej koncentracji organizm zaczyna reagować na skupiska martwych komórek obrzękiem i zapaleniem w przylegających tkankach miękkich. Proces ten nazywa się zapaleniem korzonków nerwowych i ma bolesny przebieg. Pierwszego dnia po pojawieniu się stanu zapalnego ludzie odczekują, obserwując co będzie, nic więcej nie robiąc. To błąd. Nawet jeśli ból był krótkotrwały lub doszło jedynie do ograniczenia ruchów, oznacza to, że coś się stało. Jeśli wziąć pod uwagę, że obrzęk rozwija się nie od razu, a stopień zaawansowania problemu pojawia się dopiero następnego dnia, nasze działania w pierwszej dobie mają charakter zabezpieczenia. Należy mieć na uwadze, że przyczyną bólu może być również przepuklina dyskowa, powstała wiele lat temu, która odezwała się właśnie teraz wraz ze wzrastającą degradacją kręgosłupa i przeciążeniami podczas kilku ostaBól plecówtnich dni. Nasze zalecenia co do działania w przypadku pojawienia się po raz pierwszy bólu opisane zostały w podrozdziale “Ból pleców”.

Osteochondroza lub, jak przyjęło się to teraz określać, generatywno-dystroficzne zmiany w kręgosłupie, to proces związany z wiekiem, uzależniony od trybu życia i charakteru wykonywanej pracy. Dlatego pomoc organizmowi powinna polegać nie tyle na zlikwidowaniu bólu w danej chwili, co na profilaktyce. W tym celu należy poznać przyczynę choroby.

Dlaczego dochodzi do zaostrzeń. Zaostrzenie to reakcja organizmu na nagły wzrost ilości pozostałości po obumarłych komórkach w węzłach chłonnych. Wzrost ten może być spowodowany przez dwie przyczyny – nagłe zwiększenie się ilości obumarłych komórek na skutek przeciążenia lub nagłym wzrostem przenikania wcześniej obumarłych komórek z przylegających do kręgosłupa tkanek z powodu wzrostu aktywności mięśniowej lub intensywności masażu. Wzrost aktywności mięśniowej może być spowodowany wyziębieniem, nagłym wzrostem aktywności fizycznej, do której często dochodzi wraz z rozpoczęciem sezonu działkowego.

Aby uniknąć zaostrzeń nie należy dopuszczać do akumulacji obumarłych komórek. Możliwe jest to dzięki obniżeniu prędkości obumierania komórek i wzrost wydalania tych „odpadków” z tkanek do systemu limfatycznego za pomocą różnego rodzaju zabiegów fizjoterapeutycznych: codzienny prysznic i masaż wibroakustyczny za pomocą urządzeń serii Vitafon, który z łatwością można dawkować i przeprowadzać codziennie w warunkach domowych.

Aby zmniejszyć możliwość uszkodzenia komórek należy stosować zabiegi, dotyczące ochrony kręgosłupa przed czynnikami zewnętrznymi i nie dopuszczać do jego przeciążenia. Obserwować płynność kroków, uważać na potknięcia, zwłaszcza przy obciążeniach, nie jeździć rowerem po drogach w złym stanie technicznym itd.

Najważniejsze jednak naszym zdaniem jest zwrócenie większej uwagi na codzienne masaże wibroakustyczne. Zapewniają one tkankom organizmu dostawę odpowiedniej ilości mikrowibracji. Ciężkie odpadki usuwane są poprzez naczynia limfatyczne wyłącznie dzięki energii mikrowibracji. Czas poświęcony na tego rodzaju zabiegi zwróci się dzięki podwyższonej sprawności, lepszemu samopoczuciu i znacznym obniżeniem zachorowalności.

 

Lista placówek medycznych, w których można poddać się kuracji wibroakustycznej (z użyciem VITAFONU)


Czytaj więcej

 

Komentarze (20)
Zapalenie korzonków
1 poniedziałek, 19 października 2009 20:57
Radek

Artykuł ciekawy i przekonujący. Mam  zapalenie korzonków odcinka szyjnego kręgosłupa. Chcę zapytać: czy mogę jeździć na rowerze, obawiam się pogorszenia stanu zdrowia.

głupie korzonki
wtorek, 28 lutego 2012 18:12
damian
a można grać w piłkę
Zapalenie korzonków
2 poniedziałek, 26 października 2009 19:34
Redakcja

Mając tę chorobę można jeździć na rowerze pod warunkiem, że jazda odbywa się na równej drodzie (dobry stan techniczny), a siodełko musi być dobre amortyzowane. Oprócz tego zalecano jest przed i po podróży wykonać wibroakustyczne procedury na całym kręgosłupie.

Zapalenie korzonków
3 poniedziałek, 26 października 2009 22:19
Jacek_56

Dokucza mi zapalenie korzonków nerwowych. Próbowałem wiele różnych metod leczenia na tę dolegliwośći, bezskutecznie. O terapii wibroakustycznej dowiedziałam się niedawno od lekarza. Może ktoś ma jakoś informację na ten temat? Zmniejsza to ból, czy nie?

Zapalenie korzonków
4 wtorek, 27 października 2009 10:05
Majcin

O wibroakustyce wiem od dawna. Mam aparat do użytku w warunkach domowych. W ciągu 2 miesięcy pozbyłem się osteochondrozę odcinka szyjnego kręgosłupa oraz mineły bóle ostrogi kości piętowej. Matka probowała wyleczyć ból w ręce - nie pomogło.

Zapalenie korzonków
5 wtorek, 27 października 2009 16:22
Jacek_56

Jak nazywa się ten aparat?

Zapalenie korzonków
6 środa, 28 października 2009 10:38
Majcin

Vitafon. Mam go trzy lata.

Zapalenie korzonków
7 środa, 28 października 2009 20:52
Larela

Taki aparat ma moja matka.Leczy plecy. Muwi, że pomaga, ale aparat ma taki dzwięk, że nasza kotka chowa się pod szafą.

...
poniedziałek, 14 czerwca 2010 23:19
D.L
Fajnie, a ty masz 12 lat?
Zapalenie korzonków
8 czwartek, 29 października 2009 13:15
Radek

Czytałem artykuł na temat wpływu mruczenie kotka na zdrowie człowieka http://wyborcza.pl/1,75476,6861730,Koty_potrafia_wymruczec_chorobe_.html Wydaje się, że działanie Vitafonu daje podobny efekt jak mruczenie kotka.

Zapalenie korzonków
9 sobota, 31 października 2009 22:15
Kot

Przytul swojego kota do pleców i wtedy nie jest potrzebny żaden aparat ;)!

Vitafon
10 czwartek, 03 grudnia 2009 15:48
Jacek_56
Kupił Vitafon z możliwością zwrotu przez 30 dni. Poinformuję o wynikach.
Vitafon
11 wtorek, 08 grudnia 2009 16:44
Jacek_56
Korzystam z Vitafonu już 5 dni. 10 minut na kręgosłup, 15 minut na nerki. Rano i wieczorem.
Na drugi dzień było pogorszenie. Boliała dolna część pleców.
Zadzwonił do firmy Vitafon. Powiedziałi mi,że jest to normalne i bywa bardzo często, w przypadku choroby przydawnionej (plecy bolią już 15 lat) Na początku bywa zaostrzenie i później następuję poprawa. Na czwarty dzień silny ból zniknął. I nadal korzystam z tego aparatu.
vitafon
wtorek, 29 grudnia 2009 19:39
pawel
Witam.
I jak jacek działa vitafon. Mnie męczą bule odcinka lędzwiowego. A teraz dopadły mnie korzonki.
vitafon
środa, 30 grudnia 2009 18:53
Jacek_56
Jak rozumiem, Vitafon oddziałuje za pomocą wibracji dźwiękowej i wspomaga przepływ krwi i limfy, dlatego poprawia się praca komórek i tempo usuwania produktów przemiany materii z kręgosłupa. Właśnie rozpocząłem drugi etap kuracji. Trochę boli, jednak czuję się o wiele lepiej.
vitafon
piątek, 15 stycznia 2010 16:02
Jacek_56
Dla Pawła i wszystkich, kto tu zagląda.
Ból pleców prawie znikł, ale korzystam z paratu dalej dla umocnienia efektu. Stwierdzam,że na bóli pleców rzecz dobra. Co do innych chorób -nic nie mogę powiedzić. Teraz mama leczy stawy kolanowe. Powiem później jakie są wyniki.
vitafon
środa, 27 stycznia 2010 15:11
witolda_w
Poza tym Vitafon dobrze radzi sobie z leczeniem chorych stawów, a mój mąż z powodzeniem leczy chory kręgosłup, więc ja też polecam.
Vitafon-2
12 czwartek, 21 stycznia 2010 14:32
Marek
Jestem lekarzem-rehabilitantem i mogę powiedzieć, że moje doświadczenia w używaniu urządzenia Vitafon-2 przy bólu pleców i zapaleniu korzonków nerwowych są bardzo pozytywne. Stan pacjentów poprawiał się dosłownie po kilku zabiegach: ustępował ból, znikały obrzęki, poprawiało się samopoczucie pacjentów.
gdzie kupić
13 niedziela, 24 stycznia 2010 20:36
ewa
A gdzie kupić vitafon?
gdzie kupić
wtorek, 26 stycznia 2010 19:35
Jacek_56
Vitafon
14 sobota, 20 lutego 2010 13:45
mariusz
vitafon 2 jest bardzo drogi, czy przy moim bólu odcinka lędźwiowego i kości krzyżowej zwykły vitafon pomoże (znalazłem,że kosztuje ok. 385zł)
Vitafon
niedziela, 21 lutego 2010 10:30
Jacek_56

Używam zwykłego Vitafonu i świetnie się spisuje. Choć Vitafon-2 z pewnością jest efektywniejszy, jednak dla mnie jest zbyt drogi.

Lampa BIO V
15 czwartek, 17 czerwca 2010 22:01
Danuta
A co powiecie na temat lampy Bio V?.Warto ją kupić? Słyszałam ,że pomaga wyleczyć różne schorzeniach.
lampa Bio V
piątek, 18 czerwca 2010 12:53
Marta
Mam podobną lampę.Można korzystać w zimie, kiedy brak słońca,ale przy chorym kręgosłupie aparat vitafon działa znacznie lepiej.
Ważne
16 piątek, 23 lipca 2010 00:01
Magdalena
Witam, czy ktoś mógłby mi pomóc? Otóż od dłuższego czasu czuje ból w dolnym odcinku kręgosłupa, dodatkowo kiedy chodzę czuje jakby ból z kręgosłupa promieniował mi na nogi( dodam, że czuje jakby moje nogi były bardzo ciężkie, są również opuchnięte), czuje jakby przechodził przez nie "prąd" , w tym momencie nie mogę wykonać żądnego ruchu. Po paru sekundach ból mija . Męczy mnie ten problem , gdyż w ciągu dnia zaczyna się to powtarzać coraz częściej. Proszę o pomoc
Odp:
środa, 28 lipca 2010 13:06
Redakcja

Biorąc pod uwagę opisane symptomy, można wyciągnąć wniosek, że ból dolnej części kręgosłupa, promieniujący na nogi, związany jest z uciskiem końcówek nerwowych w kręgosłupie. Przyczyną tego ucisku z kolei jest obrzęk, spowodowany pracą w pozycji siedzącej, nieprawidłową postawę czy niewygodne łóżko. W takich przypadkach efektywnym sposobem na usunięcie obrzęku i bólu jest terapia wibroakustyczna. Z poważaniem, Redakcja

Bole w lędźwiach
17 wtorek, 08 lutego 2011 17:57
Jaga
Czy mogę używać materaca masującego przy silnych bólach dolnej części kręgosłupa. Mam taki z 4 poziomami masowania. Proszę o odpowiedź. Dziękuję
Bole w lędźwiach
niedziela, 13 lutego 2011 12:29
Administracja
Nie należy stosować wibromateraca! Trzeba zdiagnozować przyczynę bólu. Jeśli problem leży w kręgosłupie, można i należy stosować urządzenia do terapii wibroakustycznej, w którym amplituda drgań jest 100-krotnie niższa.
ból
18 sobota, 12 lutego 2011 18:40
Aga
Moje pytanie dotyczy bólu umiejscowionego w dolnej części kręgosłupa, ale promieniującego do przedniej części miednicy, przez okolicę nazwę to, stawów biodrowych aż do ud. Mam upośledzone ruchy przy siadaniu, wstawaniu i chodzeniu. Czy tak może objawiać się zapalenie korzonków i jeśli tak, to czy te objawy mogą występować często? Dodam, że ok. miesiąca temu byłam z podobnymi objawami na ostrym dyżurze, gdzie lekarz przepisał mi serię zastrzyków z naklofenu, po których ból po pewnym czasie ustąpił. Jednak teraz się to powtórzyło.
ból
niedziela, 13 lutego 2011 12:33
Administracja
Możliwe, że ma pani zapalenie korzonków nerwowych lub rwę kulszową. Lekarstwa i blokady mogą zmniejszyć ból, ale nie wyleczą. Efektywne byłoby zastosowanie terapii wibroakustycznej z wykorzystaniem urządzeń serii Vitafon, która pozwoliłaby nie tylko uśmierzyć ból, ale i wyleczyć chorobę.

_____________________________________

Wnioski z pracy naukowej (UNIWERSYTET MEDYCZNY W ŁÓDZI)


Na podstawie przeprowadzonych badań można przedstawić następujące wnioski:

1. Terapia wibroakustyczna (zabiegi wykonywano za pomocą urządzenia o działaniu wibroakustycznym VITAFON – T) okazała się być skutecznym zabiegiem o działaniu przeciwbólowym u pacjentów z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Zmniejszenie intensywności bólu w grupie badanych z bólem ostrym (grupa A) odnotowano na poziomie 87%, zaś u badanych z bólem przewlekłym (grupa B) było to 50%.

2. Ilość przyjmowanych środków przeciwbólowych uległa zmniejszeniu w obu grupach badawczych. W grupie A był to spadek średnio o 87%, w grupie B o 54%.

3. Odnotowano poprawę w zakresie aktywność ruchowa i czynności życia codziennego ocenianych na podstawie skali Oswestry. W grupie z bólem ostrym wynosiła ona 84%, zaś w grupie z bólem przewlekłym – 47%.

Wyniki były zdecydowanie lepsze w grupie badanych z bólem ostrym co sugeruje, iż w przypadku bólu przewlekłego seria 10 zabiegów wydaje się być niewystarczająca do osiągnięcia pełnego efektu leczniczego.
zapalenie korzonek
19 sobota, 30 lipca 2011 17:34
karolina
dobrywieczor nazywam sie alina e mam powazny problem z korzonkami mam zapalenie korzonek e nie wiem co mam robic prosze o pomoc o jakies porady
co to za bol???
20 niedziela, 13 stycznia 2013 18:54
Ewa
Witam zakupiłam vitafon na rwe kulszową jestem w trakcie kuracji postepuje zgodnie z instrukcją ale mam jeszcze jeden problem tempy bol miedzy łopatkami promieniuje na jedną łopatke i kark . Jaki odcinek mam fonować szyjny czy piersiowy?
pytania
środa, 13 lutego 2013 12:57
Redakcja
Szanowna Pani,
Proszę o kontakt z lekarzem pod tel 698 692 333

Dodaj swój komentarz

Imię:
Twój email:
Temat:
Komentarz (Mozesz używać HTML'a):